Венера, втората планета от Слънцето, е известна със своето бавно и обратно въртене, което остава предмет на научни изследвания. Смята се, че това необичайно движение може да се дължи на огромно ударно събитие в миналото или на гравитационни взаимодействия с други небесни тела като Слънцето и Юпитер. Разгадаването на тази загадка, както и проучването на сложната геология и атмосфера на Венера, представлява значително предизвикателство за планетарните учени.
Мисии като Magellan на НАСА и Venus Express на Европейската космическа агенция са предоставили ценна информация, но много остава да се научи за тази енигматична планета.
Интересни факти за Венера включват нейната яркост, която я прави вторият най-ярък обект на нощното небе след Луната, благодарение на облаците от сярна киселина в нейната атмосфера. Венера е позната още като Вечерница и Зорница, тъй като се наблюдава най-добре малко преди изгрев и след залез. Атмосферното налягане на Венера е 90 пъти по-високо от това на Земята, което е еквивалентно на налягането на дълбочина от 1 км под водите на Земята. Името на планетата произлиза от римската богиня на любовта и красотата, като отразява нейния сияен вид в небето. Венера е една от петте планети, известни на древните астрономи, и е първата планета, чието движение е било начертано още през второто хилядолетие пр.н.е.
Венера, чийто ден е по-дълъг от нейната година, е важен обект за изучаване в рамките на нашата Слънчева система. Нейната огнена и бурна атмосфера, както и особената орбитална и ротационна динамика, продължават да вълнуват учените, като бъдещи мисии и изследвания могат да разкрият още от тайните й.